Tatry to tajemnicze miejsce, które zachwyca swym pięknem. Powinniśmy dbać o to, aby były zachowane w niezmienionej postaci i przetrwały dla przyszłych pokoleń.

W czerwcu, na dobry początek wakacji blisko 40 wolontariuszy, pracowników SumiRiko wraz z rodzinami, którym czystość i ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr nie jest obojętna, wybrało się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wolontariusze wyposażeni w worki na śmieci, rękawice, oraz chwytaki wyruszyli szlakiem Doliny Kościeliskiej aby ją oczyścić ze śmieci i tym samym zachęcić młode pokolenie do dbałości o otaczającą nas przyrodę. W nagrodę za zaangażowanie wszyscy mali wolontariusze otrzymali medale „Przyjaciel Tatrzańskiego Parku Narodowego”.

Cała wyprawa w Tatry była jednak przede wszystkim wspaniałą przygodą, przeplataną ciekawymi wykładami przewodnika nt. górskiej przyrody, ochrony gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz edukacją i budowaniem poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne. Podczas spaceru po jednym ze szlaków TPN dowiedzieliśmy się m.in. jak liczy się kozice górskie, że Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych, którymi rocznie maszeruje ponad 3 mln turystów. Niestety wiele z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże, roślinność czy ściółkę leśną, a także chronione gatunki zwierząt.

Po górskim spacerze wszyscy udaliśmy się na posiłek regeneracyjny, po którym w wyśmienitych nastrojach, dotlenieni wróciliśmy do domów.

Mamy nadzieję, ze rodzinny wolontariat stanie się firmową tradycją, niosącą przesłanie jak niewiele każdy z nas musi zrobić, by zadbać o środowisko i cieszyć się obcowaniem z naturą.

 

*Nazwa firmy oraz stanowiska obowiązujące w dniu wydarzenia.