16 października w Sali kinowej wolbromskiego Domu Kultury zapełniły się prawie wszystkie 382 miejsca. Wchodząca na sale młodzież od razu poczuła się jak przysłowiowa ryba w wodzie, przywitana kolofonami oraz muzyką, niczym na dyskotece. Wszystko posłużyć miało temu, aby stworzyć klimat imprezy, super zabawy na luzie, która przez lekkomyślność czy nieodpowiedzialne zachowanie jej uczestników skończyć się może tragicznie.

Na kinowym ekranie widać rozpędzony samochód z młodymi ludźmi, wszyscy są weseli, rozbawieni. Nagle muzyka przestaje grać, gasną światła i słychać przerażający zgrzyt blachy. To karoseria samochodu, za kierownicą którego siedział jeden z uczestników imprezy, świeżo upieczony kierowca, który na zakręcie nie zdołał opanować pojazdu…

Cisza, jak makiem zasiał. -To mógłbym być ja, przecież to mój rówieśnik… zdaje się myśleć każdy obserwator siedzący na widowni.

Na scenę kolejno wychodzą ludzie, którzy widzieli już takie sytuacje, którzy słowami malują obraz swoich przeżyć. Na co dzień spotykają się z nieszczęściem wywołanym brawurą czy lekkomyślnością młodych, niedoświadczonych ludzi. Starają się ratować ich życie, wspierać ich bliskich, rehabilitować po nieodwracalnych skutkach wypadków drogowych. Gdyby wcześniej ktoś uprzedził bohaterów filmu, opowiedział im swoją historię, być może zmieniliby decyzję, nie usiedliby za kierownicą po wypiciu alkoholu.

Właśnie temu służyć ma program Road Show- emocjonalny, multimedialny program edukacyjny skierowany do młodzieży od 15 roku życia. Podczas programu młodzież spotyka się z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, ale także z ofiarami wypadków, czy rodzinami ofiar śmiertelnych, którzy pokazują młodzieży wypadek z całkiem innej perspektywy. Dzięki współpracy z Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, udało nam się zrealizować Road Show w Wolbromiu.

Dotychczas, jako firma, w swych działaniach skupialiśmy się na tym, aby przybliżać przedszkolakom i najmniejszym milusińskim zasady ruchu drogowego. Jest mnóstwo kampanii i akcji promujących bezpieczeństwo na drodze najmłodszych uczestników ruchu, tymczasem młodzież jest grupą najmniej wyedukowaną pod tym względem, jednocześnie w tej właśnie grupie znajduje się najwięcej sprawców oraz ofiar wypadków drogowych. Zaprosiliśmy więc do udziału w projekcie wszystkich wychowanków Zespołu Szkół przy ul. Skalskiej w Wolbromiu oraz trzecioklasistów z dwóch wolbromskich gimnazjów. Na kursach prawa jazdy młodzież poznaje przepisy, znaki drogowe, jednak nikt nie mówi o konsekwencjach wypadków. Program Road Show to pełne zaskoczenie, to godzina, która zmusza do myślenia i refleksji, zawiera w sobie efekty audiowizualne, informacje i zeznania bezpośrednich świadków i uczestników wypadku drogowego. Całości towarzyszą zdjęcia oraz filmy ze zdarzeń drogowych, jednak program nie epatuje drastycznością i nieszczęściem. Bardzo ważną rolę w całym spotkaniu odgrywa odpowiednio skonstruowany nastrój, oświetlenie, muzyka i efekty dźwiękowe. Budowane jest napięcie, beztroska zderza się momentem wypadku.

Na koniec, kiedy wydawać by się mogło, ze już nic nie jest w stanie zaskoczyć młodych widzów, na scenę wychodzi młody chłopak, mozolnie, z wielkim trudem. Kiedyś był świetnie zapowiadającym się pływakiem, miał piękną dziewczynę. To było kilka lat temu, w listopadzie, jeszcze nie było śniegu, ale ulica pokryta była lodem. Właśnie rozpoczynał przygotowania do olimpiady. Rankiem wsiadł za kierownicę, jechał dość szybko, nagle wpadł w poślizg. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie, ale jakimś cudem mu się udało, teraz chce dać świadectwo, ile wysiłku kosztuje go każdy dzień, jak wielu czynności musiał uczyć się na nowo, jak wielu ludzi odwróciło się od niego. Nie wiedzieli jak się zachować, nie wytrzymali. Czasu nie da się cofnąć, już nic nie będzie jak dawniej, każdy dzień to walka.

Całe spotkanie kończy krótki film, przedstawiający historie jednego więźnia- ojca, męża, kierowcy, który zabił. Nie chciał tego zrobić, nie zauważył przechodnia, ale musi ponieść konsekwencje.

To duża dawka edukacji połączonej z emocjami, młodzież opuszcza salę kinową w totalnej ciszy…

 

*Nazwa firmy oraz stanowiska obowiązujące w dniu wydarzenia.